Při stavbě nového oplocení se občas setkáváme se situací, kdy mezi sousedy vznikají dva ploty. Jeden je původní, často starý a nevyhovující (ale klidně i zachovalý a naprosto vyhovující), zatímco druhý je nově vybudovaný. Tento jev není neobvyklý a může mít různé příčiny. Pokud se nacházíte v podobné situaci nebo vás toto téma zajímá, přečtěte si, proč ke vzniku dvou plotů dochází a jak tento problém řešit.
Proč mohou mezi sousedy vzniknout dva ploty?
Existuje několik hlavních důvodů, proč mohou sousedé mít mezi svými pozemky dvě oplocení místo jednoho:
- Neshody mezi sousedy
Pokud se sousedé neshodnou na výstavbě nového plotu, může se stát, že si každý postaví vlastní. Někdy je důvodem rozdílný vkus – jeden chce například dřevěný plot, zatímco druhý preferuje pletivo nebo betonové panely. Jindy se mohou sousedé neshodnout na nákladech nebo údržbě plotu, a proto si každý raději postaví svůj.
- Prostor mezi ploty kvůli psům
Dalším častým důvodem je potřeba vytvořit mezi ploty bezpečný prostor, pokud mají oba sousedé psy, kteří se nesnesou. Mezera mezi ploty zabraňuje tomu, aby na sebe psi přes pletivo útočili, štěkali na sebe zblízka nebo se pokoušeli podhrabat.
- Stará podezdívka nebo oplocení souseda
Někdy si nový plot staví pouze jeden ze sousedů a nechce se pouštět do bourání starého oplocení svého souseda, zejména pokud jde o podezdívku nebo pevné betonové základy. V takovém případě se nový plot instaluje před původní oplocení a vznikne tak mezera mezi ploty.
- Právní a vlastnické důvody
V některých případech je starý plot umístěn přesně na hranici pozemků, ale nový plot je stavěn s malým odsazením na vlastní pozemek majitele, aby se předešlo budoucím sporům. To se může stát například v případech, kdy není jasná přesná hranice pozemků, nebo když si majitel chce být jistý, že plot je zcela na jeho straně. Jak je to s ploty mezi sousedy z právního hlediska si přečtěte v TOMTO ČLÁNKU.
Jak tuto situaci řešit?
Pokud se nacházíte v situaci, kdy plánujete nový plot a soused nechce odstranit ten původní, máte několik možností:
- Konzultace se sousedem: Nejlepší je pokusit se domluvit. Pokud soused souhlasí s odstraněním starého plotu, může se tím předejít vzniku mezery mezi oplocením.
- Správné umístění nového plotu: Pokud musí nový plot vzniknout vedle starého, je důležité zvážit vzdálenost mezi ploty. Nechte dostatečný prostor na údržbu a zamezte nepříjemným komplikacím v budoucnu.
- Právní poradenství: Pokud máte pochybnosti o správném postupu, můžete se obrátit na odborníky na stavební právo nebo si nechat ověřit hranice pozemku geodetem.
Nechte si plot postavit bez starostí!
Stavba plotu nemusí být komplikovaná. Pokud nechcete řešit složitosti s montáží, rádi vám pomůžeme! Nabízíme kompletní realizaci oplocení na klíč. Máme zkušenosti s různými terény i situacemi a najdeme pro vás optimální řešení.
Pokud si chcete plot postavit sami, můžete si na našem e-shopu zakoupit veškerý potřebný materiál – od pletiva, plotových panelů až po sloupky, podhrabové desky nebo třeba brány a branky. Rádi vám poradíme s výběrem nebo vám zpracujeme kompletní cenovou nabídku veškerého potřebného příslušenství pro stavbu vašeho plotu.
Pokud si nejste stavbou plotu svépomocí jisti, navštivte nás během naší bezplatné akce Ukázky stavby plotů nebo si pročtěte naše online návody na stavbu jednotlivých druhů oplocení.
Mohlo by vás také zajímat: