Vzpěry a rozpěry
Pokud stavíte nebo plánujete stavět plot z pletiva, určitě jste se setkali nebo se setkáte s pojmy vzpěra, rozpěra. O co se vlastně jedná a jaký je mezi tím rozdíl?
Co je to vzpěra?
Vzpěry zabraňují vyvrácení sloupků. K vyvrácení může dojít v důsledku tažné síly po vypnutí pletiva napínacím drátem (v případě čtyřhranného pletiva) nebo krepovacími kleštěmi (v případě svařovaného pletiva).
Vzpěry se umisťují vždy ke sloupkům na úplném začátku a konci oplocení. K těmto sloupkům se dává vždy jen jedna vzpěra k jednomu sloupku. Dále je nutné umístit vzpěry ke každému sloupku, u kterého dochází ke změně směru. V těchto případech se používají vždy dvě vzpěry k jednomu sloupku. Dále je nutné použít vzpěry vždy maximálně po 25 metrech. Opět se v tomto případě montují dvě vzpěry k jednomu sloupku. Vzpěry se umisťují vždy ve směru oplocení.
Vzpěry se montují ideálně ve ¾ výšky sloupku. Nejprve se však musí ukotvit do země. Vzpěru je možné zabetonovat, vložit do zemních vrutů, ukotvit pomocí patek nebo ukotvit na podhrabovou desku pomocí držáků vzpěry k podhrabovým deskám. Prohlédněte si v tomto videu, jak připevnit vzpěru ke sloupku.
Montáž vzpěr byste neměli podcenit, protože díky nim získá váš plot svou pevnost a stabilitu, a hlavně nedojde k vyvrácení sloupků.
Co je to rozpěra?
Rozpěra se používá jako náhrada vzpěry v místech, kde jsou plotové sloupky příliš blízko u sebe nebo z jiného důvodu není možné či vhodné ke sloupku umístit vzpěru. Jako rozpěra se využívají běžné sloupky, ke kterým jsou přidělány koncovky na rozpěru.
Rozpěra se ke sloupku nejčastěji připevňuje pomocí opasku.
Mohlo by vás také zajímat: