S oplocením výběhů zvířat máme velké zkušenosti. Oplocovali jsme téměř všechny výběhy ve Farmaparku u Toma v Ledcích u Plzně. A to ať už kompletně, nebo alespoň částečně. Pro Farmapark u Toma je typické dřevo, které je více či méně součástí téměř každého výběhu. U některých výběhů dřevo tvoří hlavní část oplocení, u některých je jen doplňkem a z hlediska funkčnosti oplocení nemá příliš svůj význam.
Oplocení výběhu pro emu
Emu se svými cca 150–190 cm potřebuje vyšší stabilní oplocení. Pro stavbu plotu zde byly využity 2D plotové panely, které byly z důvodu svahu doplněny podhrabovými deskami. Podhrabové desky zajistí také větší stabilitu plotu a díky částečnému zakopání do země zamezí podhrabání.
Oplocení výběhu pro muflony
Oplocení výběhu pro muflony bylo postaveno ze svařovaného pletiva SUPER. Kolem dokola byl výběh následně zpevněn zmiňovaným dřevem, které zdobí celý farmapark. Pro pohodlný vstup ošetřovatelů do výběhu byla použita široká branka zhotovena na míru v naší kovovýrobě. Branka se jednak zamyká visacím zámkem, ale je zpevněna také ve vrchní části a přichycena k vedlejšímu sloupku, aby vydržela i případný silnější náraz muflona a nevyvrátila se.
Oplocení výběhu divokých prasat
Divoká prasata mají velkou sílu a umí skvěle rýt v zemi. Proto pro jejich oplocení byly využity 2D plotové panely s nejsilnějším drátem a podezdívka. Podezdívka je zabetonována v zemi, zasypána a částečně kouká i na povrchu.
Oplocení výběhu daňků
U výběhu daňků byla využita různá pletiva. V přední části výběhu se nachází dálniční lesnické pletivo, přes jehož velké díry je možné daňky krmit z ruky. Do výběhu je možné vstoupit přes dvoukřídlou bránu s výplní svařovaného pletiva. Na bránu pak z boční strany navazuje svařované pletivo. V zadní části výběhu, v místě, kde se nachází prudký svah, bylo využito oborové pletivo.
Oplocení výběhu pro lamy
Lamy jsou vysoké a mají velkou sílu. Tomu byla také uzpůsobena stavba jejich výběhu. Výběh pro lamy byl postaven z 2 m vysokého svařovaného pletiva SUPER. Pro zpevnění i pro sjednocený design oplocení bylo opět využito dřevo umístěné vodorovně na oplocení. Protože se výběh nachází vedle prudkého svahu, byly zde využity gabionové koše vysypané kamením. V zadní části oplocení byl jako forma zastínění nainstalován štípaný bambus.
Oplocení výběhu pro kozla
V přední části výběhu pro anglonubijského kozla bylo využito více dřeva než dalšího materiálu. Kozel se rád nechá drbat a krmit z ruky a díky mezerám mezi dřevy na toto vznikl ideální prostor. Pro pohodlný vstup ošetřovatelů do výběhu byla mezi dřevy zabudována branka s výplní 2D panelu. V zadní části výběhu, kde výběh sousedí s dalšími výběhy pro jiná zvířata, byly použity 2D plotové panely. V naší kovovýrobě jsme pro kozlíka zhotovili také jesle na seno.
Mohlo by vás také zajímat: