SLEVA 10 % na nákup při použití kódu LEDEN25. Platí do 31. 1. 2025 na e-shopu, pobočkách i při sjednání montáže na klíč. Nakupte nyní VÝHODNĚ!

Plotové sloupky

Při stavbě plotu máte na výběr z několika různých druhů sloupků. Pojďme se podívat na použití jednotlivých sloupků.

Kulaté sloupky

Kulaté sloupky se nejčastěji využívají při stavbě čtyřhranného pletiva. Standardně jsou v nabídce s průměrem 48 a 38 mm. Plotové sloupky s průměrem 38 mm se mohou využít jako průběžné sloupky u pletivových plotů nižší výšky (zhruba do 120 cm). Sloupky s průměrem 48 mm již dokáží plot lépe nést. Využívají se u vyšších plotů a u nižších alespoň jako koncové sloupky a průběžné, u kterých jsou přimontovány vzpěry.

Kulaté sloupky je možné využít i u plotů ze svařovaného pletiva nebo z plotových panelů.

Sloupky s prolisem

Sloupky s prolisem jsou určené pro svařované pletivo. Pletivo se k prolisům na sloupcích přichycuje pomocí speciálních spon a kleští Bekaclip.

Jeklové (hranaté) sloupky

Hranaté sloupky se primárně využívají pro stavbu plotů z plotových panelů. Nejčastěji využívanými rozměry jeklových sloupků jsou 60x40 mm a 60x60 mm.

Plotové sloupky – Ploty Dobrý

Plotové sloupky – Ploty Dobrý

Plotové sloupky – Ploty Dobrý

Plotové vzpěry

Vzpěry se umisťují ke sloupkům u čtyřhranného nebo svařovaného pletiva. Vzpěry zabraňují vyvrácení sloupku. K vyvrácení může dojít v důsledku působení tažné síly po vypnutí pletiva. Vzpěry se usazují tak, aby působily proti směru tahu pletiva.

Vzpěry se instalují:

  • Na začáteční sloupek plotu,
  • na každý rohový sloupek plotu (z každé strany jedna vzpěra),
  • na každý sloupek, u kterého dochází ke změně směru (z každé strany jedna vzpěra),
  • na každý sloupek nejvýše po 25 m (pokud se jedná o rovnou trasu plotu; opět z každé strany sloupku jedna vzpěra),
  • na konečný sloupek plotu.

Umístění sloupků

Při kotvení sloupků máte na výběr z několika možností, jak na to. Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat.

Zabetonované sloupky

Ve většině případech se sloupky betonují. Pokud máte na pozemku „běžný“ terén – klasickou půdu, a plot plánujete mít postavený nastálo, pravděpodobně budete také betonovat. Pokud na montáž nespěcháte, můžete využít klasický beton. Ten tvrdne několik dní. Teprve po řádném vytvrdnutí betonu můžete dále na sloupky montovat pletivo či třeba plotové panely. S pomocí rychletvrdnoucího betonu zvládnete plot postavit klidně během jednoho dne. Podrobný návod, jak na betonování sloupků jednotlivými druhy betonu si přečtěte ZDE.

Sloupky na patkách

Montáž sloupků na patky se využívá v případech, kdy sloupky potřebujete připevnit k tvrdému povrchu, jako je například beton, obrubník či podezdívka. Přehrajte si tento videonávod , ve kterém se dozvíte, jak na takovou montáž.

Sloupky na zemních vrutech

Na zemní vruty se sloupky nejčastěji montují v případech, kdy se staví plot pouze dočasně a je v plánu jeho přesun. Sloupky na zemních vrutech totiž dokážete opět vyndat a nedojde při tom k jejich poškození. V tomto návodu se dočtete, jak vlastně zemní vruty fungují a jak je správně namontovat.

Plotové sloupky – Ploty Dobrý

Plotové sloupky – Ploty Dobrý

Plotové sloupky – Ploty Dobrý

Mohlo by vás také zajímat: