Gabiony svépomocí - gabiony postup
Tápete v sestavení potřebného materiálu pro stavbu gabionové zdi nebo jiného objektu? Rádi vám sestavíme cenovou nabídku zdarma a nezávazně. Potřebujete poradit s montáží? Napište nám: rozpocty@pletivadobry.cz!
Jak na montáž gabionového koše? Níže jsme pro vás sepsali návod.
Návod si také můžete zobrazit (a následně i stáhnout) v .pdf formátu kliknutím na zelené tlačítko:
Gabiony postup
Potřebný materiál pro stavbu plotu:
- Gabionové sítě
- Spojovací spirály
- Distanční táhla
- tyč 48 mm
- náplň gabionu (kvůli ceně za dopravu doporučujeme kontaktovat nejbližší lom z okolí
Potřebné nástroje:
- stavební provázek a dřevěné kolíky na vytyčení pozemku
- vodováha na kontrolu podkladu
- beton, lopata a stavební kolečko na vyrovnání podkladu
- kleště na zahnutí spirál
- pracovní rukavice a pevná obuv
1. Příprava podkladu pro gabiony
Stavba gabionů je suchý proces, lze jej realizovat v každém ročním období. Při stavbě je nutné věnovat pozornost podkladu, na který gabion pokládáme. Při nižší stavbě stačí zarovnaná a zpevněná plocha hutněním, při vyšší stavbě je nutné zabezpečit betonový podklad a do nitra gabionu dát každé 2 metry na výšku zpevňovací tyč o průměru 48 mm zabetonovanou v podkladu.
2. Sestavení gabionu
Gabion se skládá ze tří částí: gabionových sítí, distančních táhel a spojovacích spirál. Gabionové sítě vybírejte dle rozměru oka, z hlediska designového pohledu na gabion, kde dáváme přednostně vyniknout kamenné náplni před drátem, doporučuje rozměr oka 100x100 mm. Gabiony se dodávají rozložené na jednotlivé gabionové sítě, které spojíme pomocí gabionových spirál, pomocí nich spojíme jednotlivé příčky do jednoho celku. Používají se čtyři velikosti spirál: 0,6 m,1,1 m, 1,6 m a 2,1 m. Jednotlivými spirálami se můžou naráz spojit sousední příčky, dna, tj. jednou spirálou se spojí více stran gabionových sítí. Přesahující část spirály přes gabionovou sít zahněte pomocí kleští, tím zároveň fixujte uvolnění a posun spirály. Na tvarovou stabilitu použijete distanční táhla. Používají se dva typy distančních táhel - rohové délky 0,5 m a příčné délky 1,0 m. Distanční táhla se umisťují dovnitř gabionu po naplnění 1/2 (při výšce gabionu 0,5 m) a 1/3 (přivýšce gabionu 1,0 m) gabionu kamenem, aby nedošlo k jejich poškození při plnění.
3. Plnění gabionu kamenem
Jako výplň gabionu se nejčastěji používá kámen, který je dostatečně tvrdý a neštípaný. Do pohledové strany se používá lomový kámen, jehož rozměry jsou 1,5 až 3 krát větší než je oko gabionové sítě. Plnění probíhá tak, že se nejdříve ručně vyskládá část pohledové strany, dosype se kámen, ale už s frakcí 32-63 mm a 63 - 125 mm, vloží se distanční táhla a pokračuje se ručním vyskládáním pohledové strany. Je nutné zasypat naráz i sousední gabiony, aby se zbránilo případných deformacím.