Návod na montáž 3D/2D plotových panelů
Jak namontovat plotové panely? Níže jsme pro Vás sepsali návod na montáž plotových panelů.
Návod si také můžete zobrazit (a následně i stáhnout) v .pdf formátu kliknutím na zelené tlačítko:
Návod na montáž plotových panelů
Potřebný materiál:
- Plotové panely Galaxie
- Sloupky galaxie nebo klasické plotové sloupky
- Příchytky plotových panelů - průběžné, koncové, rohové
- Brany či brány
- Stínící tkaninu + montážní pásky
- Beton
Potřebné nástroje:
- Zemní motorový nebo ruční vrták o průměru 150 mm (lze nahradit rýčem a lopatou)
- Stavební provázek a dřevěné kolíky na vytyčení obvodu pozemku
- Ruční bagr na výběr zeminy z děr
- Lopata a stavební kolečko na beton
- Vodováha na vyrovnání sloupku
- Klíny pro výškovou podporu v přesném usazení panelu (od země)
- Palice či dřevěný kůl na udusání betonu
- Pracovní rukavice, pevnou obuv
1. Příprava terénu
Před montáží oplocení je nutné nejprve upravit terén, např. sekání trávy, kácení dřevin a srovnání nerovností terénu pomocí krumpáče a lopaty.
2. Rozměření pozemku a stanovení výšek
Základem kvalitní montáže je provedení výškového, směrového a přesného vyměření roztečí pro sloupky. Výšku sloupku nad terénem zvolíme dle výšky panelu. Mezi panelem a terénem se počítá s mezerou cca 3 - 5 cm, kterou připočítáváme k výšce panelu. V případě, že součástí oplocení budou podhrabové desky, přičteme ještě jejich výšku.
Pomocí stavebního provázku a kolíků si vytyčíme obvod pozemku. Místa, kde budeme kopat, pak vyznačíme například pomocí spreje.
3. Vrtání děr a montáž sloupků
Montáž plotových panelů se nejčastěji provádí na sloupky jeklové profilu Zn nebo Zn+PVC 60x40 mm. Čelní stranu tvoří vždy strana sloupku o šířce 40 mm. Pro montáž panelů je zapotřebí výkop o rozměrech: hloubka 70 - 90 cm, průměr díry 15 - 20 cm. Obecně platí, že čím vyšší plot, tím hlubší výkop děláme.
U plotových panelů je zapotřebí dodržovat přesné rozteče sloupků!
Před montáží je dobré zkušebně sestavit jedno plotové pole (sloupky, panel, příchytky) a změřit osovou rozteč pro betonáž sloupků. Tímto se vyhneme nepříjemnostem, které se nám mohou na dalších sloupcích nasčítat. Chybně změřená rozteč může způsobit, že panel nepůjde namontovat.
Pokud ale i tak dojde k chybné rozteči mezi sloupky, můžeme panel pomocí pákových kleští zkrátit. Tím ale porušíme povrchovou úpravu panelu a ten tak může časem začít v místě řezu korodovat. Místo řezu je proto dobré ošetřit protikorozním nátěrem. Panel je možné do příchytek namontovat s určitou vůlí (podle použitých příchytek 3 až 5 cm), a tak se nemusíme bát nepatrné rozměrové nuance.
POZOR! Na rozdíl od klasického čtyřhranného či svařovaného pletiva, plotový panel nelze roztáhnout/napnout. Proto je potřeba být při měření rozestupů děr opravdu důkladný a dodržovat přesné rozteče!
Tip: Opatřete si latě o délce vzdálenosti středů děr a délky plotového panelu. Podle latí se vám budou rozměry lépe převádět do terénu a montáž tak bude snazší.
4. Zabetonování sloupků
Sloupky si od vrchní části naměříme a na každém sloupku si uděláme značku, podle které poznáme, jak hluboko budeme sloupek betonovat. Do připravených děr vsadíme jeklové (nebo kulaté) sloupky, vyrovnáme pomocí vodováhy a výšku srovnáme dle vyznačených značek podle stavebního provázku.
Zabetonování sloupků je ta nejdůležitější část montáže. Nejdůležitější je, dobře rozměřit pozemek. Především je důležitá výška sloupku nad terénem. Tu volíme tak, aby nám mezera pod panelem tvořila cca 50 mm. Dále je nutné změřit délku stran a rozpočítat na jednotlivé panely. Většinou budeme nuceni poslední panel zkrátit.
Jedna rada! Nikdy nebetonujte více než 6 sloupků najednou.
V případě zabetonování více sloupků vzniká větší pravděpodobnost v odchylce rozměru rozteče. Při betonování volíme suchý beton, který okolo sloupku po jeho vyrovnání udusáme palicí nebo dřevěným kůlem.
Princip betonování sloupků si prohlédněte v tomto názorném videu.
Betonování obecně
Důsledně neustále kontrolujeme 3 věci:
- Zda je sloupek v požadované výšce.
- Zda je sloupek vyrovnán dle vodováhy.
- Zda sloupek nevychyluje stavební provázek.
Do vyhloubené díry nejprve umístíme cca 20-30 cm betonu, následně vložíme sloupek, a zasypeme zbytkem betonu. Sloupek by měl být zhruba 50 cm zabetonovaný a neměl by se dotýkat země. Proto je potřeba před umístěním sloupku do díry nasypat část betonu.
5. Montáž panelů
Po zabetonování sloupků a řádném vytvrdnutí můžeme začít montovat panely na sloupky pomocí panelových příchytek.
Panely si srovnáme do potřebné výšky (přechod terénních nerovností řešíme odskoky), a poté pomocí příchytek montujeme na sloupky. Příchytky je dobré vždy umisťovat těsně pod vodorovný drát, aby nedocházelo k posunu panelů směrem dolů.
Důležitá informace! U odskoků jsou potřeba delší sloupky. V případě prudkého svahu doporučujeme sloupky umístit blíže k sobě a panely zkrátit.
##PRODUCT-WIDGETS-32861##
Návod nepomohl?
Pokud se chcete dozvědět o stavbě plotu maximum, doporučujeme navštívit některou z našich Ukázek stavby plotu. Dále vám může pomoci fotogalerie našich realizací. Fotogalerii pravidelně rozšiřujeme a již nyní čítá několik stovek montáží, které vám mohou být velmi dobrou inspirací.
V neposlední řadě zde máte stále možnost nás kontaktovat. Na chatu, přes e-mail, telefonicky. Případně se můžete zastavit na kterékoliv z našich poboček. Na pobočkách se vás ujmou vyškolení zaměstnanci. Všechny pobočky navíc obsahují i výstavní plochu, kde si můžete jednotlivé typy oplocení prohlédnout.