Plotové sloupky – 5 tipů, které vám ulehčí nákup
Plotové sloupky jsou základní stavební jednotkou každého plotu. Jaký druh a jakou výšku plotového sloupku vybrat? Jak se neztratit v široké nabídce? Odpovědi na otázky a další rady nabízíme níže v článku.
1. Jaké existují druhy plotových sloupků?
Nabídka sloupků se odvíjí od typu plotu.
- Kulaté sloupky – klasické čtyřhranné pletivo (svařované pletivo, plotové drátěné dílce)
- Sloupky s prolisem – svařované pletivo
- Jeklové (hranaté) sloupky – plotové drátěné svařované dílce
Prodáváme sloupky o kulatém průměru nebo hranatém půdorysu a sloupky se speciální montážní lištou pro jednodušší instalaci svařovaného pletiva na sloupky. Všechny plotové sloupky jsou oboustranně galvanicky pozinkovány, případně opatřeny vrstvou vypalované práškové barvy. Standardně tedy můžete vybírat mezi variantou „stříbrné“ barvy (pozinkování) a tmavozelené barvy RAL 6005 (pozinkování + prášková barva). Barvu volíme opět tak, aby ladila se zbytkem plotu. Dalším důležitým parametrem, kterým se liší jednotlivé sloupky na plot, je síla stěny. Od 1,25 mm – 2,5 mm. Nabídku sloupků doplňuje široké příslušenství: vodováha na sloupky, patky, opasky, příchytky na napínací drát, držáky podhrabových desek atd.
2. Jaký Ø sloupků zvolit u kulatých sloupků?
Na výběr máme několik typů plotových sloupků s různým průměrem.
Sloupek o Ø 38 mm – síla stěny 1,25 mm
- Sloupek je obecně vhodný na pletivo do výšky 125 cm. U vyššího plotu lze také použít, ale doporučujeme instalovat pouze jako sloupky průběžné.
Sloupek o Ø 48 mm – síla stěny 1,5 mm
- Sloupek doporučujeme používat u pletiv výšky 150 cm a vyšší a vždy na koncové sloupky – tam, kde je napínací drát vypínán pomocí ráčny. Na koncové sloupky se instalují vzpěry. Tento sloupek má silnější sílu stěny (1,5 mm) a zároveň větší pevnost než sloupek o Ø 38 mm (síla stěny 1,25 mm).
Sloupek o Ø 48 mm – síla stěny 2,0 mm
- Pro zákazníky, kteří v budoucnu plánují dávat na oplocení jakékoliv zastínění (stínící tkanina, rákosové rohože či třeba štípaný bambus), doporučujeme plotový sloupek silnostěnný o síle stěny 2,0 mm. Tento sloupek je velice bytelný a vhodný pro oplocení se zastíněním. Při použití slabšího průměru a síly stěny riskujete vyvrácení sloupků s pletivem následkem silného větru.
3. Jak vysoké sloupky potřebuji?
Standardní výška sloupků se pohybuje v rozmezí 150–300 cm. Pro nestandardní výšky se pak sloupky nastavují pomocí spojky nebo existuje varianta extra vysokých sloupků pro tenisové pletivo až do výšky 520 cm.
Výšku plotového sloupku spočítáte jednoduše pomocí výšky pletiva, ke které připočítáte 50 až 70 cm (délka sloupku pro zabetonování). V případě členitého terénu nebo vyšších nároků na pevnost oplocení, betonujte sloupky až 80 cm do země.
4. Ukotvení sloupků
"Plánuji oplocení zahrady, která je víceméně v rovině. Je nutné zabetonovat sloupky, nebo se tomu lze vyhnout?"
Zemní vruty
V případě, že se chcete vyhnout betonování sloupků, existuje jednoduchá náhrada pomocí zapuštění sloupků do zemních vrutů. Montáž zemních vrutů má řadu výhod: neřešíte výkopy děr, nemusíte zajišťovat beton a ani čekat na jeho vyzrání. Zemní vrut lehce zavrtáte do země pomocí tyče k zavrtání zemních vrutů, poté do vrutu usadíte plotový sloupek a zbývající prostor okolo sloupku zasypete ostrohranným štěrkem. Rychlá instalace sloupků, tak umožňuje ihned začít stavět zbytek oplocení. Nevýhodou vrutů je nemožnost instalace v kamenité půdě či naopak v půdě jílovité.
Betonování
Nejběžnější způsob je ukotvení sloupků pomocí vyhloubení děr a následného zabetonování sloupků. Lze pomocí buďto klasického betonu, anebo tzv. rychlobetonu.
5. Plot ve svahu
Pro stavbu plotu ve svahu platí stejná pravidla jako na rovině. Větší důraz je však kladen na délku sloupku. Stabilitu sloupků podpoříte zabetonováním větší části plotového sloupku do země. Minimální doporučená hloubka je 70 cm.
Pro stavbu plotu ve svahu doporučujeme vybrat pletivo, se kterým se lépe manipuluje. Ideální volbou je čtyřhranné pletivo ve variantě pozink nebo poplastování, které můžete v jakémkoliv místě rozpojit nebo spojit dle tvaru pozemku a délky jednotlivých stran.
Svařované pletivo je potřeba stejně jako čtyřhranné v místě změny směru/sklonu ukončit a napojit znovu. Pokud je svařované pletivo rozstřiženo, je potřeba konce pletiva ošetřit kvůli korozi.
Klasické čtyřhranné a svařované pletivo
- Pletivo kopíruje sklon pozemku. Avšak při každé změně směru plotu, svahu, pletivo a napínací drát na sloupku ukončíme a pokračujeme novým dílem. Tedy na sloupku v místě zlomu či změně směru budou vždy dvě vzpěry a potřebný počet ráčen (napínáků). Pokud se bude jednat o sloupek koncový, tak vzpěra bude logicky pouze jedna.
Plotové dílce
- V případě montáže plotových panelů je plot vždy v rovině (dle vodováhy) a je montován pomocí tzv. odskoků – viz fotografie výše.
Více informací o stavbě plotu a hloubení děr na plotové sloupky naleznete v návodu na montáž plotových sloupků.